Uroczystość nadania imienia

Kategoria: Stałe

27 kwietnia 2007 roku odbyła się uroczystość nadania sztandaru i imienia Joanny von Schaffgotsch-Gryzik Szkole Podstawowej nr 3 w Rudzie Śląskiej.

Hrabina Joanna, właścicielka m.in. Orzegowa, Goduli, Szombierek, Bobrka, Bujakowa, Orzesza, to półsierota wywodząca się z biednego domu robotniczego, która nie odwróciła się od swych korzeni. Dzięki niezwykłym przymiotom, wykształceniu i pracy współtworzyła wspaniałą potęgę cywilizacyjną Górnego Śląska. Spadkobierczyni fortuny Karola Goduli przyczyniła się do rozwoju naszego miasta i regionu. Miała wielkie serce. Budowała zakłady pracy, szpitale, szkoły, ochronki. Fundowała kościoły. Na spotkania z robotnikami często zakładała tradycyjny śląski strój, chcąc w ten sposób podkreślić swoje pochodzenie. Najważniejszymi wartościami w jej życiu były: patriotyzm, pobożność, miłość do bliźniego, wrażliwość na ludzką krzywdę, a także kreatywność i przedsiębiorczość.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej w Rudzie, podczas której poświęcono sztandar. Następnie pochód złożony z gości, uczniów i nauczycieli przeszedł ulicami miasta do szkoły. Wśród gości honorowe miejsce zajmował hrabia Hans Ulrich von Schaffgotsch – praprawnuk Joanny, który z radością przyjął zaproszenie i przyjechał z niemieckiego Biberach.

Dalsza część ceremonii nadania imienia i sztandaru odbyła się w sali gimnastycznej. Wszyscy mieli okazję zobaczyć inscenizację prezentującą najważniejsze fakty z życia Joanny von Schaffgotsch- Gryzik. W pięciu scenach uczniowie przedstawili pierwsze spotkanie Joasi z Karolem Godulą, jej pobyt w klasztorze Urszulanek we Wrocławiu, ślub Joanny z Hansem Ulrichem Schaffgotschem, a także kontakty hrabiny z ubogimi i górnikami. Po przedstawieniu uczniowie przekazali hrabiemu własnoręcznie wykonany album związany z życiem i działalnością patronki.

Następnie odczytano uchwały i akty nadania szkole imienia dyrektor Barbara Szklarska przekazała swym wychowankom sztandar – symbol godności i powinności uczniowskiej. Po ślubowaniu i odśpiewaniu hymnu szkolnego nastąpił moment nabijania gwoździ przez fundatorów sztandaru. Te historyczne chwile uświetnił swym występem Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Rudzianie”, który zaprezentował wiązankę tańców śląskich.

Na zakończenie uroczystości nadania imienia została odsłonięta tablica pamiątkowa ufundowana przez posła na Sejm RP Grzegorza Tobiszowskiego. Hrabia Hans Ulrich von Schaffgotsch podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do nadania szkole imienia jego praprababci, a uczniom życzył, by tak jak Joanna potrafili się dzielić z innymi. Społeczność szkolna z dumą i satysfakcją będzie nosiła imię swej patronki Joanny von Schaffgotsch-Gryzik.

 

Odsłony: 1327