Programy profilaktyczne

Kategoria: Stałe

Radosna szkoła.

W ramach Rządowego programu "Radosna Szkoła" przy Szkole Podstawowej Nr 3 im. Joanny von Schaffgotsch-Gryzik w Rudzie Śląskiej został wybudowany plac zabaw.

Inwestor: Urząd Miejski w Rudzie Śląskiej  pl. Jana Pawła II 6 Wydział Inwestycji.

Plac zabaw powstał ze środków MEN oraz gminy Ruda Śl.

 

 

„Zdrowo żyj i nie tyj”

W roku szkolnym 2011/2012 realizowany był na terenie Szkoły Podstawowej Nr 3 w Rudzie Śląskiej Program Promocji Zdrowia „Zdrowo żyj i nie tyj”. Głównym celem programu było uruchomienie postaw prozdrowotnych wśród uczniów, zwrócenie ich uwagi na korzyści wypływające ze zdrowego stylu życia (zdrowej diety oraz aktywnego spędzania czasu) oraz wytłumaczenie konsekwencji zdrowotnych otyłości. Dzieci w wielu szkolnym mają bardzo łatwy dostęp do produktów niezdrowych i wysokokalorycznych, dodatkowo coraz częściej wybierają bierne formy spędzania czasu, takie jak telewizor czy komputer, zamiast sportu czy zabawy na placach zabaw i boiskach. Program ten miał zatem trafić do wyobraźni najmłodszych oraz rozbudzić świadomość prozdrowotną.

Program został zaplanowany wielopłaszczyznowo. Zostali nim objęci wszyscy uczniowie naszej szkoły. Dzieciom zaproponowano nie tylko pogadanki i lekcje dotyczące zdrowego stylu życia czy konsekwencji otyłości, ale również atrakcyjne konkursy i quizy.

We wszystkich klasach wychowawcy przeprowadzili zajęcia „Zdrowo żyj i nie tyj, czyli przyczyny i konsekwencje otyłości”. Zajęcia te pokazywały otyłość nie tylko jako problem zdrowotny, ale również ukazały dzieciom konsekwencje społeczne tego niepokojącego zjawiska. Nauczyciele w klasach 4-6 poruszali również tematy innych zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja czy bulimia, pokazując całe spektrum niezdrowych postaw, a jednocześnie pomagając wyznaczyć uczniom właściwą ścieżkę postępowania. Klasy 5 na lekcjach przyrody przygotowywały zdrowy jadłospis na cały dzień, a ćwiczenie to było omawiane i oceniane przez nauczyciela uczącego. Młodsze dzieci naszej szkoły oglądały film z serii „Było sobie życie” na temat układu pokarmowego, aby łatwiej zrozumieć dlaczego tak ważne jest zdrowe odżywianie się i wybieranie konkretnych produktów.

Dla klas 4-6 zorganizowano konkurs na plakat promujący hasło programu. Wśród licznych prac nagrodzono trzy oraz przyznano trzy wyróżnienia. Plakaty zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej obok wejścia do szkoły, a zarazem wejścia do stołówki szkolnej. W klasach trzecich również zorganizowano konkurs plastyczny „Przepis na zdrowe danie”, gdzie oprócz strony merytorycznej proponowanych posiłków oceniane były walory estetyczne pracy. Tak jak wśród dzieci starszych przyznano trzy miejsca na podium oraz trzy wyróżnienia, a zwycięskie prace zostały wyeksponowane.

Jako jedną z propozycji, formą spędzania wolnego czasu - w klasach pierwszych zostały przeprowadzone zajęcia ruchowe z tunelem animacyjnym, poprzedzone pogadanką o zdrowym stylu życia i właściwym odżywianiu, a dzieci zostały poczęstowane wodą mineralną i owocami.

Wspaniałym zwieńczeniem programu był quiz zabawowo-ruchowy, podczas którego dzieci klas 2 i 3 mogły wykazać się wiedzą zdobytą w trakcie trwania programu oraz sprawnością ruchową. Quiz został przeprowadzony w dwóch turach (osobno klasy 2 i 3). Każda klasa reprezentowana była przez dwoje uczniów, którzy brali udział w licznych konkurencjach, widownia jednak także mogła odpowiadać na pytania w przerwach, a poprawne odpowiedzi były nagradzane owocami. Reprezentanci klas zostali nagrodzeni sprzętem sportowym, sokami owocowymi oraz owocami, a klasy otrzymały dyplomy gratulacyjne. Zabawa ta odbywała się na świetlicy szkolnej.

Dzięki mocnemu zaangażowaniu dzieci oraz współpracy wszystkich nauczycieli cele programu zostały zrealizowane.

Program przygotowały i koordynowały: mgr Róża Mysiak – pedagog, mgr Urszula Skutela – wychowawca świetlicy szkolnej oraz mgr Magdalena Michałek – psycholog szkolny.

Zwycięzcy w konkursie „Zdrowe Danie”
1. miejsce – Dawid Apel 3c
2. miejsce – Wiktoria Sandecka 3c
3. miejsce – Katarzyna Bonk 3c

Zwycięzcy w konkursie na plakat promujący hasło „Zdrowo żyj i nie tyj”
1. miejsce – Wiktoria Opeldus 5c
2. miejsce – Julia Dziuba 4a
3. miejsce – Anna Noras 6b

Zwycięzcy w quizie „Zdrowo żyj i nie tyj” klasy trzecie
1. miejsce – Grzegorz Babczyński
                   Oliwia Kryszałowicz 3b
2. miejsce – Jakub Czerczak 3c
                   Dominik Świerczyński 3c
3. miejsce – Wiktor Poniszowski 3a
                   Kacper Polok 3a

Zwycięzcy w quizie „Zdrowo żyj i nie tyj” klasy drugie
1. miejsce – Wanesa Polak 2d
                   Mateusz Różycki 2d
2. miejsce – Zuzanna Ruda 2
                   Klaudia Ogrocka 2b
3. miejsce – Dominika Górska 2a
                   Łukasz Zalewski 2a
4. miejsce – Aleksandra Chabior 2
                  Jakub Kalka 2c

 

"Owoce w szkole"

Od roku szkolnego 2011/2012 nasza szkoła uczestniczy w "Europejskim programie - Owoce w szkole”, który jest finansowany ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej realizowanym przez Agencję Rynku Rolnego.

W programie biorą udział uczniowie klas I-III. Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania.Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje do bezpośredniego spożycia porcję składającą się z jednego produktu owocowego (np. jabłko), i jednego produktu warzywnego  (np. marchewka , papryka, rzodkiewka).
Owoce i warzywa udostępniane są uczniom w ciągu 9 dowolnie wybranych tygodni w  semestrze.
Więcej informacji na stronie www.arr.gov.pl i www.owocewszkole.org.

 arr 180   owoce   owoce2011

 

 "Pierwszy dzwonek"

meningokoki

Od 1 września w nasza szkoła uczestniczy w Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktyki Zakażeń Meningokokowych „Nie! Dla meningokoków”. Akcja ta został zainicjowana w 2008 roku,  by informować Polaków o groźnych zakażeniach wywoływanych przez meningokoki typu C oraz by edukować polskie społeczeństwo o profilaktyce zachorowań.

Meningokoki to bakterie z gatunku Neisseria meningitidis zwane również dwoinkami zapalenia opon mózgowo- rdzeniowych. Meningokoki występują w różnych odmianach ,które fachowo określamy serogrupami. W Polsce najczęściej występują meningokoki należące do dwóch serogrup B i C, które stanowią przyczynę 90 proc. wszystkich zachorowań w Europie. Epidemie najczęściej wywołują meningokoki z grupy C. To one są odpowiedzialne za groźniejsze przypadki choroby menigokokowej, powodując sepsę, a co za tym idzie wiążą się z wysoką śmiertelnością. Meningokoki to bakterie, które przenoszą się m. in. drogą kropelkową. Szacuje się, że nawet zwykłe kichnięcie co piątego, młodego Polaka może rozsiewać te patogeny.

 

"Szkoła bez przemocy"

progra1Od kilku lat nasza szkoła uczestniczy w programie „Szkoła bez przemocy”, który w tym roku przebiega pod hasłem „Kibicuję fair play!”. Uczniowie klas V i VI przystąpili do konkursy na projekt koszulki promującej te szczytne idee. Najlepsze pracy zostały wysłane do oceny jury. Trzymajmy kciuki za naszym młodych projektantów!

 

 

 

 "Szklanka mleka"

Od 1 października pijemy mleko  białe - nieodpłatnie. Celem programu „Szklanka mleka” jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych. Więcej wiadomości na stronie www.arr.gov.pl.
 

 "17 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia"

Tradycyjnie jest on obchodzony w trzeci czwartek listopada. W naszej szkole w ramach promocji zdrowego stylu życia, w tym dniu i w całym tygodniu podjęto następujące działania:
        - Wykonano gazetki na temat szkodliwości palenia (na terenie szkoły i w świetlicy szkolnej).
        - Uzyskanymi materiałami z Sanepidu oplakatowano naszą szkołę.
        - Wykonane przez uczniów klas I-IV na zajęciach ze sztuki i zajęciach lekcyjnych antynikotynowe plakaty i rysunki wyeksponowano  na korytarzach szkoły i gazetkach w salach lekcyjnych.
        - Z uczniami klas przeprowadzono wiele pogadanek na temat palenia i skutków nałogu, na języku polskim dzieci pisały listy do rodziców z prośbą o niepalenie.
        - Dla uczniów przebywających w świetlicy szkolnej Pielęgniarka szkolna przeprowadziła pogadanki na temat szkodliwości palenia.
        - Zorganizowano wystawę ulotek dla rodziców na temat faktów dotyczących palenia tytoniu i zdrowego odżywiania, a rodzice i uczniowie klas II brali udział w spartakiadzie rodzinnej.
        - Pedagog i psycholog szkolny udzielały indywidualnych porad dla uczniów.

 

"Światowy dzień AIDS"

Nasza Szkoła włączyła się do obchodów Światowego Dnia AIDS (1 grudnia 2012). Prowadzono działania edukacyjne i informacyjne w klasach I-IV. Dzieci zostały zapoznane z materiałami na temat HIV i AIDS podarowanymi przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Rudzie Śląskiej. Największą popularnością cieszyły się kolorowanki o prawidłowym traktowaniu dzieci z HIV i drogach zakażenia tym wirusem. Prace dzieci zostały wystawione w formie gazetki na korytarzu szkolnym.
Polska jest krajem, w którym sytuację epidemiologiczną HIV/AIDS określa się jako stabilną. Nie powinno to jednak usypiać naszej czujności, gdyż HIV/AIDS pozostaje jednym z najważniejszych problemów współczesnego świata. Zmieniający się styl i warunki życia, w tym wzrost poziomu migracji i obniżony wiek inicjacji seksualnej, mogą sprzyjać szybkiemu rozprzestrzenianiu się zakażeń, dlatego niezmiernie ważnym obowiązkiem również szkoły jest uwrażliwianie dzieci na problemy HIV/AIDS.

 

"Trzymaj formę"

14 kwietnia 2011r w naszej szkole odbył się „Dzień Zdrowia” w ramach programu profilaktycznego "TRZYMAJ FORMĘ". Zarówno klasy 1-3 jak i 4-6 bawiły się znakomicie. Oficjalne rozpoczęcie odbyło się o godz. 9.00 na sali gimnastycznej, po czym uczniowie udali się z wychowawcami do swoich sal lekcyjnych. W klasach młodsi uczniowie siali rzeżuchę do specjalnie przygotowanych koszyczków, natomiast starsi siali nasiona bazylii i koperku oraz sadzili cebulki kwiatowe. Następnie wszyscy uczniowie zabrali się do robienia pożywnych kanapek z samych zdrowych produktów. Było pełnoziarniste pieczywo, ser, wędliny oraz mnóstwo warzyw. Część uczniów zrobiła także bardzo dobre i zdrowe sałatki owocowe. Po ciężkiej pracy przyszedł czas na konsumpcję wszystkich pyszności.
Na koniec dnia uczniowie klas młodszych udali się na ”Wiosenny  pokaz mody”, gdzie uczennice i uczniowie prezentowali piękne kolorowe stroje. Klasy starsze udały się natomiast na salę gimnastyczną by wziąć udział w quizie pt. „Jestem sprawny i zdrowy”. Każda klasa wytypowała 5-osobową drużynę, która musiała wykazać się ogromną wiedzą na temat zdrowia i aktywności ruchowej. Zwycięzcami quizu została drużyna klasy 6a.

Odsłony: 4576