Dzień Ziemi 2020

W ramach tegorocznych obchodów Dni Ziemi proponujemy następujące konkursy

1. „Ile wody zużywa moja rodzina”

Należy prowadzić odczyty zużycia wody przez tydzień. Codziennie odczytywać zużycie wody w domu ( zapisywać do tabelki). Następnie wynik podzielić przez liczbę domowników. Po tygodniu należy policzyć średnie zużycie wody. Proszę też porównać kiedy i w jakich sytuacjach zużycie wody było większe a kiedy mniejsze.

Po obserwacji zużycia wody w minionym tygodniu proszę opracować w jaki sposób należy oszczędzać wodę w domu aby ograniczyć jej zużycie. Sprawozdanie należy przysłać do 30 kwietnia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

2. „Jak segregujemy śmieci”

W tym zadaniu proszę zaobserwować czy właściwie segregujecie odpady w domu. Jeżeli jeszcze nie ( przypominam, że jest obowiązek) to trzeba jak najszybciej zacząć. Przez tydzień obserwuj jak często zapełniają się kubły na śmieci, który z nich najszybciej ?

Napisz w jaki sposób możesz te śmieci ograniczyć ( przynajmniej 5 sposobów) na poziomie swojego domu. Sprawozdanie należy przysłać do 30 kwietnia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Klasy 7 -8

1. Zapraszamy do udziału w warsztatach on-line. Warsztaty on-line będą dostępne na żywo na stronie www.dzienziemiwmk.pl. Za pośrednictwem specjalnego czatu każdy z uczniów i nauczycieli będzie mógł zadać pytanie ministrowi Michałowi Kurtyce oraz uczestniczyć w wykładach zaproszonych ekspertów: „Zrozumieć globalne ocieplenie – mechanizm i konsekwencje” (dr Mariusz Gogól) i „OZE. Skąd mamy prąd?” (dr Tomasz Rożek). Wydarzenie zakończą warsztaty filmowe „Jak zwykłym telefonem komórkowym nakręcić profesjonalny film?” z Szymonem Chałupką (vlog „Filmujemy!”).

2. Proszę przedstawić prezentacje na temat „ Etapy oczyszczania ścieków”

Należy przedstawić w jakich etapach oczyszczane są ścieki w oczyszczalniach, na czym polega każdy etap.

Następnie napisz, w jaki sposób należy oszczędzać wodę, aby ograniczać jej zużycie w domu. Prezentację należy przysłać do 30 kwietnia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nagrody

Za udział w konkursach uczniowie otrzymają oceny z aktywności z biologii lub przyrody (6)