Przemoc w czasach koronawirusa

Liczba przypadków przemocy domowej w okresie epidemii koronawirusa rośnie w gwałtownym tempie - strach, niepewność, brak poczucia kontroli, atmosfera napięcia i zagrożenia są impulsami eskalującymi agresję. Sytuacja odosobnienia, nawet w gronie rodzinnym, które powinno dawać poczucie bezpieczeństwa i miłości, również jest czynnikiem ryzyka wystąpienia zachowań o charakterze przemocowym czy nasilenia przemocy już występującej.

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy, pomocy możesz szukać:

• Sklep internetowy „Bratki i rumianki” (https://www.facebook.com/rumiankiibratki/) - to fikcyjny sklep z naturalnymi kosmetykami. Składając w okienku wiadomości „zamówienie”, w którym podajemy nasz adres, wysyłanym sygnał, że potrzebne jest wezwanie służb – po drugiej stronie monitora siedzi psycholog, który takie służby wzywa.
  • Aplikacja Twój Parasol (https://twojparasol.com/), która umożliwia przesyłanie informacji o zdarzeniach przemocowych. By zapewnić dyskrecję użytkowania , oficjalną częścią aplikacji jest zestawienie danych pogodowych odpowiednich do lokalizacji – wystarczy dwa razy stuknąć w ekran, by zostać przeniesionym do całkiem innych funkcji, skierowanych dla ofiar przemocy domowej.
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – tel. 116 111, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę
  • Stowarzyszenie Niebieska Linia800 120 002, czynny 24 godziny, dla ofiar przemocy w rodzinie (NUMER BEZPŁATNY)
  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Rudzie Śląskiej – tel. 32 344 03 26 lub 503 060 016
  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej – tel. 32 344 03 04 wew. 341

Interwencja w sprawie osoby pokrzywdzonego (tak samo dziecka, jak i dorosłego) w okresie epidemii to każde działanie jednostki, instytucji lub organizacji działającej lokalnie, podjęte w celu skontaktowania się z rodziną, poszerzenia wiedzy o potencjalnym krzywdzeniu i zaoferowaniu dostępnych, sprawdzonych form pomocy w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia.

Przez cały okres izolacji także szkolne Pedagog i Psycholog są do Waszej dyspozycji – na Wasze wiadomości czekamy na pośrednictwem eDziennika codziennie, niezależnie od godziny.