Dzień bez bicia

30.04. - Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci.

Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci ustanowiony został w 1998 przez amerykańską organizację EPOCH. W Polsce ŚDSWBD obchodzimy od 2006 r. Od tamtej pory corocznie organizowane wydarzenia próbują zwrócić uwagę społeczeństwa na problematykę stosowania kar fizycznych wobec dzieci.

W Polsce zakaz bicia regulowany jest ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeksem Rodzinny i Opiekuńczym. Nowelizacja ustawy z 2010 r wprowadziła całkowity zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnimi.

Każdy z nas powinien reagować w sytuacji, gdy Najmłodsi padają ofiarami przemocy – jeśli jesteś świadkiem zachowań agresywnych wobec Dzieci, niezwłocznie skontaktuj się z Policją lub Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej!

dzień bez bicia