FMOL 2022

XXI Festiwal Małych Ojczyzn Lokalnych

W dniach 27-29 kwietnia odbył się XXI Festiwal Małych Ojczyzn Lokalnych.

W szkole przeprowadziliśmy miejski konkurs wiedzy o Joannie. W jury zasiedli:

- pani Irena Twardoch – autorka książki  „Z dziejów rodu Schagffgotschów”,

- pan Adam Kowalski zajmujący się interpretacją dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska,

-  pan Stefan Fila – nauczyciel historii z naszej szkoły.

W pierwszej części konkursu uczniowie pisali test. Do drugiego etapu (ustnego) przeszło czworo zawodników, którzy zdobyli najwięcej punktów. Pierwsze miejsce zajął Maciej Słotwiński z SP 30,  drugie Paulina Rajkowska z SP 3, a trzecie Patrycja Scholz z SP 3. Zorganizowaliśmy również i nagrodziliśmy laureatów konkursów plastycznych, poetyckich i twórców prezentacji multimedialnych.

W czasie festiwalowych dni bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się „Sztand ze śląskim jodłem”. Uczniowie mieli możliwość skosztowania kołocza, krepli, chrustu, szałotu, chleba z tustym, wodzionki, krupnioka i żymloka.

zdj001 zdj002 zdj003